Magnesium Citrate 200 mg Tablets

L2,800

Ka stok

In Stock

SKU: 11230

Find in Store

Pershkrimi i produktit

Magnezi është një mineral esencial për metabolizmin dhe prodhimin e energjisë, kontraktimin e muskujve, përcimin e impulseve nervore dhe mineralizimin e kockave. Është një faktor i nevojshëm për funksionimin e 300 enzimave. Ndër reaksionet e katalizuar nga këto enzima janë sinteza e acideve yndyrore, sinteza e proteinave dhe metabolizimi i glukozës. Magnezi është gjithashtu i rëndësishëm për rregullimin e balancës së kalciumit përmes efekteve të tij në gjëndren e paratiroides.

perdorimi

2 tableta në ditë të shoqëruara me ushqim.

permbajtja

Përmbajtja Sasia për dozim: Sasia % së vlerës ditore
Magnez (nga Citrati Magnezit) 400 mg 95%

paketimi

100 tableta

Përbërës të tjerë: Hidroksipropil celulozë, celulozë mikrokristaline, mbështjellje kapsule vegjetariane, kroskarmeloze natriumi, acid stearik (origjinë bimore) dhe stearat magnezi (origjinë bimore).